X-Ray & Metal Kapı & El Dedektörleri

X-Ray & Metal Kapı & El Dedektörleri

Ücretsiz Keşif Talebi
X-Ray Cihazı
X-Ray cihazı kullanımı genel olarak çanta, bavul, koli, paket, zarf gibi cisimlerin güvenliği tehdit edici bir içerik taşıyıp taşımadığı ve ne tür bir içerik taşıdığının tespit edilmesinde kullanılan cihazlardır. Bagajı açmadan, içerisinde tehlikeli madde olup olmadığını, bagajın üzerinden X ışını geçirerek ekranda görevli tarafından izlenmesini sağlayan ve düşük radyasyonla çalışan cihazın kullanımı operatör eğitimi gerektirmekte olup, eşyaların kontrolünde kullanılan aletlerin başında gelir. 

Son teknoloji ürünü X-ray cihazları organik ve inorganik maddeleri ayırt etmede mükemmel resim kalitesi sunabilen, sahip oldukları ileri X-ray teknolojisi ve geliştirilmiş bilgisayar resim programları ile resim kalitesinde kesin netlik sağlayabilen, böylelikle bomba, silah, uyuşturucu gibi maddelerin tespitini rahatça yapabilen cihazlardır. 

X-ray cihazından geçirilen gıda ürünlerinde olumsuz yönde bir etkileşimi veya kaplarında birikmesi söz konusu değildir. Dolayısıyla bu cihazlardan geçirilen gıda maddelerinin tüketilmesinin ve kapların kullanılmasının radyolojik açıdan sakıncası yoktur.

Bu cihazlar, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından verilen ithalat izni ile yurda girmekte ve Kurum uzmanlarınca bulundukları yerlerde yapılan radyasyon kontrolü sonucu Kullanma ve Bulundurma Lisansı verilerek kullanılmaktadır. Ayrıca, söz konusu cihazlar ile çalışma yöntemleri ve yapılan çalışmalar sırasında uyulması gerekli hususlar lisans belgesi ile birlikte kuruluştaki kullanıcılara gönderilmektedir.

Metal Kapı Dedektörü
Özel güvenlik hizmetlerinde kişilerin kontrolünde kullanılan metal kapı detektörlerleri kapı şeklinde üretilmiş olup, kontrole tabi kişiler metal kapı detektörü içinden yürüyerek geçerken üzerinde bulunan metal cisimler sinyal ile uyarı verirler. Sinyaller cismin hacmine ve ağırlığına göre artıp azalabilmekte, metale hassasiyetin seviyesi küçük cisimlerde daha az, büyük metal nesneler geçtiğinde ise daha fazla olup cihaz sesli ve/veya ışıklı haber vermektedir.

Metal kapı dedektörleri elektromanyetik alan prensibi ile çalışırlar. Kapı şeklindeki alanda bir elektromanyetik alan oluşturarak içerisinden geçen insan üzerindeki metali metal yoğunluğuna göre tespit ederler.

Dijital kapı dedektörlerinin hassasiyeti ayarlanabilir. En yüksek seviyedeyken, ataç küçüklüğündeki cisimleri bulup yerini tespit edebilir. Özel güvenlik görevlisi veya yetkili; Kapıyı, ebat ve ağırlığa göre ayarlayıp madeni para, anahtar, mücevher, kemer tokası gibi nesnelerden oluşabilecek yanlış alarmları engelleyebilir. Fabrikalar, bankalar, siteler, alışveriş merkezleri, hastaneler, havaalanları, organizasyonlar, fuar merkezleri gibi çeşitli yerlerde kullanılır.


El Dedektörü 
El tipi dedektörler metale karşı duyarlı aletlerdir. El dedektörleri yalnızca metal nesnelere yakın tutulduğunda (sesli,ışıklı,titreşimli) uyarı verirler. Bu sebeple üretici firmaların belirttiği şekilde kullanılması gerekmektedir. El Tipi Metal Üst Arama Dedektörü metali algılayan geniş yüzeyinin tetkik edilen alana ya da kişinin vücuduna paralel (teğet) olarak 2.5-7.5 cm. uzaklıktan tutulması gereklidir. 

Kolay taşınabilir olmaları nedeni ile daha çok mobil uygulamalarda tercih edilen El Tipi Metal dedektörleri, metal kapı dedektörleri ile aynı prensip ile çalışırlar. Elektromanyetik bir alan oluşturarak bir canlı ya da nesne üzerindeki metali metal yoğunluğuna göre tespit eder ve uyarı verirler.

Firmamız;  müşterimizin talebi ve çözümün uygunluğuna istinaden; Smith-Heimann, Ceia, Rapiscan, Garrett, Astrophysics ve L3 Communications markalarını temin ve tesis etmektedir.