Turnike

BALETRON, Geçiş Kontrol Sistemlerinin vazgeçilmez bir parçası olan Turnike Sistemlerini ve alt ürün gruplarını en uygun çözümlerle sunmaktadır. Turnikeler bina ve tesis girişlerinde güvenlik ve denetim ihtiyacını karşılamak amacı ile kullanılmaya başlanmıştır. Zaman içerisinde hem tasarımları hem de fonksiyonları geliştirilmiş olan turnikeler artık kurumsal imajı da etkileyen unsurlardan biri haline gelmiştir.
Turnike Sistemleri; proje mühendislerimizin yapacağı keşif, binalarda müşteri tarafından talep edilen işletme senaryosu, firmamız mühendisleri tarafından tespit edilen risk analizi ve güvenlik senaryosuna göre tasarlamakta, tüm bu veriler doğrultusunda hazırlanan en uygun cihaz konfigürasyonunu anahtar teslim çözümlerle uygulamaktadır.

Turnike Sistemleri; kullanım yeri, teknik özellikler, kullanım amaçları ve çalışma prensiplerine göre aşağıdaki şekillerde sınıflandırılmıştır.

Üç Kollu Turnikeler (Tripod):  Üç kollu (Tripod) olarak adlandırılan turnikeler; kolay erişim, düşük güvenlik profili, kolay montaj, düşük işletme ve bakım masrafları sağlayan geçiş kontrol cihazlarıdır. Turnike mekanizması elektromekanik olarak kontrol edilmektedir, turnikeye kartlı geçiş sistemi için okuyucu ilave edilebilir, yangın esnasında yangın ihbar sisteminin devreye girmesi durumunda olmasında turnike kolları kendini bırakarak yangından hızlı kaçışa imkân verir. 
Turnikelerin bazı modelleri üzerindeki sensörler sayesinde turnike kolunun altından veya üstünden geçişlerde veya turnikenin üstüne basarak yapılacak izinsiz ve uygunsuz geçişlerde giriş kontrol sistemine alarm mesajı gönderirler.
Ofisler, İş yerleri, Resepsiyon alanları, Metro istasyonları, Spor merkezleri başlıca kullanım yerleridir. 

Hızlı Geçiş Turnikeleri (Speed Gates/Hidden Gates): Sirkülâsyonunun yüksek olduğu yerlerde girişi ve çıkışı güvenli bir şekilde kontrol altına almak amacıyla kullanılır. Turnike kanatları elektromanyetik motor ile yüksek hızlarda hareket etmektedir. İzinsiz geçişler ya da iki kişinin aynı anda geçişi gibi durumlar özel olarak konumlandırılmış optik algılayıcılarla tespit edilmektedir.

Yüksek yoğunlukta giriş/çıkış yapılan personel giriş kapıları Plaza girişleri, Bankalar, İşyerleri, Fabrikalar turnikelerin kullanım yerleri arasındadır.   

Tam Boy Turnikeler:  Güvenlik elemanının ya da görevli personelin olmadığı girişlerinde sorunsuz olarak kullanılır ve aynı anda sadece bir kişinin geçişine izin veren turnike tipidir. Tek veya çift yönlü, mekanik veya elektrikli, iç kullanım veya dış kullanıma uygun, boyalı veya paslanmaz çelik modelleri mevcuttur. Kartlı geçiş sistemleri ile birlikte veya bağımsız olarak kullanılabilir. 
Düşük veya yüksek yoğunlukta giriş/çıkış yapılan; Stadyumlar, Spor ve Dinlence merkezleri, Havalimanları ve İşyerlerine ait garajlar tam boy turnikelerin kullanım yerleri arasındadır.

Yüksek Güvenlikli Tam Boy Kabin: Tesislerin girişlerinde veya tesislerin yüksek güvenlik öngörülen bölümlerinde kullanılmak üzere tasarlanan, tüp geçişleri özel olarak imal edilmiş olup sadece tanımlanmış bir kişinin geçişine izin veren kabinlerdir. 
Bu kabinler, kuvvetlendirilmiş alüminyum kompozitlerinden veya paslanmaz çelik gövde ile, kurşun geçirmez camlardan imal edilmiş olup, iki adet kayan kapıya sahiptir.
Müşterinin talebine ve girilecek mekânın güvenlik seviyesine göre, kişi tüpe giriş yaptıktan sonra, kartlı geçiş sistemine kartını okutur, tüpün içindeki metal kapı dedektörü ile silah taraması yapılır,  dijital kamera veya biyometrik sensörler ile kişinin veri tabanından kimlik bilgileri taranır, aynı anda zemindeki basınçlı taban ile kişinin ağırlığı ölçülür ve seçime bağlı olarak diğer güvenlik ve giriş kontrol sistemleri ile giriş bilgileri kontrol edilir ve onaylar tamamlandıktan sonra öndeki kapı açılarak kişinin binaya girişi sağlanır.
Maksimum güvenlik öngörülen mekânların giriş ve çıkışlarında; bilgi işlem merkezleri, bankaların kıymetli arşiv ve kasa daireleri, kredi kartı basım ve saklama merkezleri, AR-GE departmanları, enerji üretim tesislerinin kontrol odaları, askeri tesis ve arşivleri, havalimanı uçuş kontrol merkezleri Yüksek Güvenlikli Tam Boy Kabinlerin kullanım yerleri arasındadır. 

Geçiş Kontrol Bariyerleri (Swing Gate): Tesislerde müşteri yönlendirme ve erişim kontrolü için zengin çeşitte fiziksel bariyerler, turnikeler, motorlu ve elle açılır manüel kapılar ve modüler tırabzanlar akış kontrol bariyerleri olarak tanımlanırlar. Motorlu açılır kapılar fotoselle otomatik veya kontrollü olarak açılırlar, belirlenen bir süre sonunda otomatik olarak kapanırlar. Bu cihazın ayrıca manüel olarak çift yönlü kullanılan bir farklı modeli de bulunmaktadır. Turnike yanına ilave olarak konulan bu açılır kapı, serbest veya kilitlenebilir özelliğe haiz olup, yük, engelli geçişi ve/veya VIP geçişinde kullanılmaktadır.

BALETRON, Turnike Sisteminin kurulumu öncesinde deneyimli personeliyle ücretsiz keşif yaparak; turnikelerin kurulacağı yerin konumlandırılması, geçiş yerindeki kişi sirkülâsyonu gibi bilgileri göz önüne alarak size en uygun turnike ve turnike kontrol cihazlarının teklifini çıkarır.  Buna ilave olarak Turnike Sisteminin mevcut ya da planlanan Personel Devam Kontrol(PDKS), Kartlı Geçiş Sistemi ile entegrasyonunu yaparak anahtar teslim projeler sunar.

Firmamız müşterimizin talebi ve çözümün uygunluğuna istinaden; Gunnebo, Automatic Systems, Özak ve Tansa markalarını temin ve tesis etmektedir.

Turnike Sistemleri ile ilgili binanıza ve bütçenize en uygun çözümün oluşturulması amacıyla firmamızın satış mühendisleri ücretsiz keşif için davetinizi beklemektedir.